Okolica


By Jass sw (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Szczawno-Zdrój, z niemieckiego Bad Salzbrunn, to miast uzdrowiskowe położone w Górach Wałbrzyskich (Sudety Środkowe). Graniczy z Wałbrzychem.
Uzdrowiskowy charakter Szczawna był znany od średniowiecza ze względu na lecznicze wody, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowe.
W Szczawnie warto zobaczyć:

  • Dom Zdrojowy
  • Pijalnia Wód Mineralnych i Hala Spacerowa
  • Parki Szczawieńskie
  • Teatr Zdrojowy
  • Dworzysko
  • Wieża Anny

Więcej informacji na stronie uzdrowiska >>

Okolice Szczawna, Wałbrzycha, dalsze i bliższe są bogate w atrakcje. Oto niektóre z nich:

Zamek Książ
Najładniejszy Zamek w Polsce. Kiedyś należący do najbogatszej rodziny w Europie, dzisiaj udostępniony turystom, gdzie jego najciekawsze miejsca dalej skrywane są przed ciekawością zwiedzających (klucze dostępu są do dzisiaj w Londynie). Koniecznie musisz zobaczyć tylną ścianę w ogrodach (najładniejsza). Dwa punkty widokowe i ścieżkę z mostkami. Warto też się zgubić po drugiej stronie rzeki w ruinach Starego Książa. W pobliskim stadzie ogierów, krytą ujeżdżalnię zbudowano bez użycia gwoździ! Jak pomyślisz, że możesz wejść pod ziemię pod Zamkiem a wyjść 30 km dalej w Walimiu, to dotkniesz swojej wyobraźni.
http://www.ksiaz.walbrzych.pl
od nas: 4 minuty
Złoty Pociąg
Kiedy wieść obiegła świat, Wałbrzych pokazano w każdej telewizji na planecie. Włodarze i osobistości udzielali przynajmniej 5 wywiadów dziennie i przede wszystkim w języku anglskim. O Złotym Pociągu pierwszy raz powiedział lata temu Pan Słowikowski. Nikt wtedy nie chciał go słuchać. ”Takich pociągów jest w Wałbrzychu więcej. Jak odkopią ten, to zobaczycie wszyscy, że jest to czubek góry lodowej lokalnych tajemnic, o których chcą, żebyśmy nie wiedzieli” – dodał na koniec.
www.youtube.com/watch?v=7rAVL-zmGXU
od nas: 3 minuty
Góry Sowie
Młodzież na facebook’u taguje #OwlMountains. Fajnie, bo mają wieże, zamki, piękne krajobrazy i często w tle widać ośnieżone Karkonosze. Jest gdzie przewietrzyć głowę i dotlenić krew, ale Góry Sowie to nie tylko krajobrazy i to co na powierzchni. Góry Sowie to przede wszystkim sztolnie, podziemia, korytarze, depozyty, skrytki i masa nieodkrytych tajemnic. Sami byliśmy w 3 dziko dostępnych wejściach – a tylko w naszej okolicy jest ich pochowanych w lasach ponad 100…
www.youtube.com/watch?v=j0VHxHbplNY
od nas: 15 minut
Włodarz – Podziemia
Kryptonim Riese – Włodarz – Depozyty III Rzeszy. Największe podziemia w całym kompleksie Riese. Zarządzającym jest p. Krzysztof Szpakowski, który od zawsze imponował nam swoją wiedzą i chęcią odkrywania, tego co usilnie chcą, żebyśmy zapomnieli. Poświecił życie eksploracji (udało się znowu sporo odkryć ostatnio) i udostępniania nam tego, czego bez niego pewnie byśmy nie zobaczyli ☺ Dziękujemy Panie Krzysztofie!
www.youtube.com/watch?v=7rAVL-zmGXU
od nas: 20 minut
Osówka – Podziemia
Niemcy coś budowali, ale to wiedzą tylko ci, którzy do dzisiaj trzymają język za zębami. Jak będziecie chodzić z przewodnikiem powiedzą Wam, że domyślają się tego, czy tamtego. Korytarze są duże, nawet bardzo. Spokojnie do środka wjeżdżały czołgi. Łódką też spokojnie popływacie w podziemiach. Jak będziecie wybierali trasę, to najlepiej najbardziej ”ekstremalną” 😉
http://www.osowka.pl
od nas: 20 minut
Rzeczka – V1 / V2
Pierwszy pocisk balistyczny, który przekroczył granicę wysokości 100 km i co ciekawe dwie wybetonowane kondygnacje w podziemiach. Najważniejsze co musisz zrozumieć, to to, że każde z wymienionych wyżej podziemi mocno od siebie zależało i wszystkie miały być ze sobą połączone tworząc ogromny Kompleks Riese.
Więcej informacji:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Riese
od nas: 20 minut
Walim
Do dzisiaj słyszymy historie, że w Walimiu umierają starzy ludzie z wytatuowanym SS pod pachą. Strażnicy byli i są. Czego dalej pilnują w 21 wieku? Łukasz Kazek rozmawiał z ludźmi o tym jak było kiedyś. Wydrukował stare zdjęcia, postawił na tablicach w mieście z aktualnym obrazem w tle. Sam Walim prócz wspomnianych wyżej podziemi, ma ulicę Janusza Kuliga i rajdowe Patelnie Walimskie.
http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/288310,wojenne-tajemnice-prosto-ze-starej-szopy,id,t.html
od nas: 20 minut
Wielka Sowa
Dojeżdżacie do Rzeczki (stoki narciarskie), zostawiacie samochód na przełęczy z pięknym widokiem. Robicie fajny rodzinny spacer na Sowę. Na szczycie jest wieża, która funduje widoki na całą okolicę. W drodze powrotnej warto doładować baterie w naszej zaprzyjaźnionej Szyprówce.
www.youtube.com/watch?v=Mr3BMtFWRgQ&nohtml5
od nas: 20 minut
Zamek Grodno
Broniono się w tamtych czasach przed Czechami. Powstał cały szlak warowni, a to wszystko z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Zamek zmieniał właścicieli i sporo widział. Pewnie się ucieszy, kiedy Ciebie będzie mógł też zobaczyć a Ty się uśmiechniesz jak pokażą Ci sekretne przejścia. Technika idzie do przodu, w Zamku Grodno coś ostatnio odnaleziono… ☺ Zamków w okolicy mamy dużo – podpowiemy Wam! Brakuje tylko księżniczek!
http://www.zamkipolskie.com/zagor/zagor.html
od nas: 20 minut
a10
Zagórze (Jezioro Bystrzyckie) – Tama
Nasze ulubione miejsce na spacery. Jesienią już w ogóle obłęd jeśli chodzi o kolor. Można spokojnie przejść całe dookoła zaczynając od Zamku Grodno, kończąc okrążenie na wiszącym moście. Ogromna tama, pod wodą mała wioska. Na dole tamy Adam Małysz testował swoją Dakarówkę jeżdżąc po rzece. Radziu uchwycił całość w pięknym momencie:
https://www.facebook.com/RadoslawWitasFotografia/videos/910660362388591/
od nas: 20 minut

Poza tym:

Jeszcze więcej na temat Wałbrzycha i okolic przeczytać można w serwisie Meteor – zapraszamy do nas!



Napisz do nas